Ájurvédský víkend s jógou v Jizerských horách

ÁJURVÉDSKÝ VÍKENDOVÝ KURZ O KONSTITUCÍCH A TRÁVICÍM OHNI S JÓGOU V KRÁSNÉM PENZIONU V SRDCI JIZEREK

Co takhle vypadnout na víkend do přírody, dopřát tělu relax a pohodové cvičení a ještě se naučit základům ájurvédy a skvěle se najíst?

Ve spolupráci s lektorkou jógy Ditou Patrmanovou a majitelkou úžasného penzionu v srdci Jizerek Simonou Keyřovou jsme pro vás připravily tento víkendový pobyt. 

ČEMU SE NA KURZU BUDEME VĚNOVAT?

Práce s konstitucemi, jejich rozdílnosti a diagnostika mě fascinují už spoustu let. Agni, trávicí oheň je s nimi nedílně spojen a právě na něm záleží, jakou sílu máme do života, jak schopni jsme strávit nejen stravu, ale i zkušenosti a jak životem budeme proplouvat.

Seznámím vás s vaší konstitucí a silou trávicího ohně. Jsou to naši velcí pomocníci, ale je třeba jim více porozumět a umět se o ně starat. Dozvíte to nejdůležitější – základ ájurvédy uvedený do praxe – základní pochopení 3 základních energetických principů od kterých dále můžete své ájurvédské učení dále prohlubovat. 

Jde o VÁTA, PITTA a KAPHA. Jsou jen tři, ale jejich variabilita je nezměrná. Pochopit tyto principy není snadné, ale už jen jejich pozorování nás přivádí k obrovskému poznání sebe sama. Prolínají se jak fyzickou, tak psychickou stránkou. Jsou naším bio-psycho-fyzickým nastavením se kterým přicházíme na svět a záleží jen na nás, jak je respektujeme. Zda se svého nastavení držíme, nebo vybočujeme někam, co pro nás není přirozené. 

KONSTITUCE A ZÁKLADY ÁJURVÉDY SE HODÍ DO ŽIVOTA  

 • Každý máme fyzickou a emocionální složku. Všichni prožíváme totéž, ale každý jinak na základě naší individuální odlišnosti (konstituce), proto i naše přilnavosti a odpudivosti jsou dané do určité míry tímto nastavením. 
 • Pochopením zákonitostí fungování jednotlivých konstitucí může být vaše orientace v životě jednodušší.  Lépe pochopíte sami sebe, fungování těla, cykličnosti a vaše přirozené potřeby. Dostanete vodítko, jak nasměrovat svůj život do rovnováhy. 

CO SI Z KURZU ODNESETE 

 • hlubší pochopení rozdílností jednotlivých konstitucí, základní orientaci v této terminologii
 • základní pochopení toho, jak je pro vás dobré se stravovat a pečovat o sebe, aby vyše tělo a duch byli v rovnováze
 • základní ájurvédské zákonitosti a jak je pro sebe využívat k pochopení jejich fungování, jak v každodenním životě, tak během jednotlivých ročních období a období lidského života

Éterická vátová dívka s kudrnatými vlasy, štíhlou, vysokou a dlouhou postavou nikdy nezvládne tolik fyzické práce a zápřah, jako odolná, dobře stavěná pitta-kapha ženská s pořádným zadkem. A tak to prostě je. Každá konstituce má své plusy a mínusy. Váta je nadaná rychlým myšlením a nesmírnou kreativitou, zato fyzické síly do vínku moc nepobrala. Navíc umí být přehnaně křehká, citlivá a chaotická, potřebuje kotvu, jinak ulítává do vesmírných dálek a k životu je nepoužitelná. Zato pitta, ta je obdařena ostrým zrakem, praktičností, odhodlaností, silnou vůlí a elánem. Trpělivosti a empatie ale moc nepobrala. Jako typickou pitta osobu si můžete představit cholerika. Jenže když už šlehají blesky, tak se jedná o pittu v nerovnováze, kdežto vyladěná pitta umí být výborný šéf s úžasnými vizemi. Na kaphu zase kdekdo pohlíží jako na lenocha. Nechce se jí totiž moc hýbat, je to její přirozenost. Když už je té kaphy příliš (zmrzlina a koblihy to hodně přihoršují) přechází to v lenost, letargii až deprese (krom nadváhy a těžkosti v těle). Když je ale kapha v rovnováze, tak z té její síly, vytrvalosti, odolnosti a láskyplné objímavé náruče sálá božský klid. A to je dnes něco, co bychom si měli chránit.

JAK TO BUDE VYPADAT?

 • ráno a navečer cvičení jógy s Ditou Patrmanovou (https://studioditypatrmanove.webnode.cz/)
 • spousta povídání o ájurvédě
 • odpolední čas pro odpočinek či procházku po okolí, možnost objednat si v penzionu saunu
 • možnost podílení se na přípravě jídel s Kateřinou v kuchyni
 • plná ájurvédská penze vč. receptů
 • příjemné ubytování v krásném penzionu (https://www.penzionjizerky.cz/)

TEORETICKÁ NÁPLŇ KURZU

 • Váta, Pitta, Kapha v praxi a našich životech
 • rozdílnosti jednotlivých konstitucí
 • agni (trávicí oheň) - jak má fungovat, jak o něj pečovat, jak to vypadá, když nefunguje, jak ho posilovat a čím
 • áma (nečistoty, nestrávené zbytky) a potřeba detoxikace
 • proč dotazníky na určení konstituce z internetu a časopisů nefungují

KULINÁŘSKÁ NÁPLŇ KURZU

 • seznámíte se s ájurvédskou kuchyní, ve které se vaří tak, aby chutnalo, vyživovalo a dávalo tělu dle sezóny to, co potřebuje
 • přičichnete k základní práci s kořením
 • ochutnáte to, co běžně učím na kurzech Indické kuchyně 

KOLIK NÁS BUDE A JAKÁ JE CENA?

 • maximální počet účastníků kurzu je 15 osob
 • luxusní ubytování v krásném penzionu, 2x denně jóga, plná ájurvédská penze a kurz ájurvédy, vše za cenu 4200,- Kč

Termín a cena

V ceně je zahrnuto jak kurzovné (kurz ájurvédy s Kateřinou a cvičení jógy s Ditou), tak ubytování v krásných pokojích a plná penze.

Pokud na vaší straně nastane jakákoli komplikace z důvodu Covid-19 (pozitivní test, karanténa blízkých aj.), po doložení dokladu vám vrátíme peníze za kurz v plné výši. 

BOHUŽEL, VZHLEDEM K ZPŘÍSŇUJÍCÍM SE OPATŘENÍM, JSME NUCENÉ KURZ ZRUŠIT :/