Poznej sám sebe podle ájurvédy

VÍKENDOVÝ SEBEPOZNÁVACÍ KURZ O KONSTITUCÍCH PODLE ÁJURVÉDY

Práce s konstitucemi, jejich rozdílnosti a pulzová diagnostika mě fascinují už spoustu let. Každý jsme jedinečný. Každý jsme jinou květinou, která prosperuje v jiném prostředí. Někdo je křehkou pomněnkou, někdo pompézní pivoňkou, jiný divokým jaterníkem či houževnatým řebříčkem. Každému z nás vyhovuje jiné klima, jiná vlhkost, substrát, světlo. Každý máme jiný čas a tempo rozkvětu. A to je třeba respektovat!

Převedeno do výživového jazyka, žádná tabulková doporučení nemohou fungovat pro všechny. Černobíle nahlížet na výživu, tlačit se do nějakých škatulek nebo se dogmaticky držet výživových směrů je zastaralé a zkostnatělé. Nic není špatně! Ani maso, ani vegan, ani mléko, ani sacharidy, ani nasycené tuky, ani syrové ani vařené či smažené... Jen každý potřebujeme znát tu svojí rostlinku a její ideální podmínky, pochopit fungování základních přírodních zákonitostí a začít o sebe podle toho pečovat. A díky tomu naše rostlinky pokvetou - naše těla a duše budou prosperovat, budeme mít dostatek energie a udržovat se zdraví!

8  

Ájurvéda je fascinující vědou o životě. Učí nás skrze univerzální energetické principy pochopit přirozenost svého těla a jeho rovnovážné i nerovnovážné stavy a tajemství jejich harmonizace. 

Stojí na třech základních energetických principech VÁTA, PITTA a KAPHA. Jsou jen tři, kdekdo by si řekl, že to bude jednoduché, ale jejich variabilita je nezměrná. Umět je v sobě rozpoznat a sžít se s nimi bývá velmi nápomocnou alchymií pro zdraví a spokojený život. 

Pochopit tyto principy a to, jak ovlivňují naše životy je jako naučit se chápat přirozené potřeby jednotlivých květin, aby mohli růst, kvést, vonět a plodit své plody ve svém plném  potenciálu.

Celý kurz se budeme věnovat tomu, jak v nás tyto energetické principy Váta, Pitta a Kapha fungují, jak v sobě tyto energetické principy vnímat a pozorovat. Už jen jejich samotné pozorování nás přivádí k obrovskému poznání sebe sama. Prolínají se jak fyzickou, tak psychickou stránkou. Jsou naším bio-psycho-fyzickým nastavením se kterým přicházíme na svět a záleží jen na nás, jak je respektujeme. Zda se svého nastavení držíme, nebo vybočujeme někam, co pro nás není přirozené a kde si škodíme. Vysvětlíme si, jak skrze jednoduchou úpravu jídelníčku a sebepéčí harmonizovat své zdraví. 

JAK BUDE KURZ VYPADAT?

 • spíše než vařit, budeme povídat a věnovat se do hloubky jednotlivým konstitucím
 • každému během kurzu určím jeho prakrti (vrozenou konstituci) z pulzu
 • společně si uvaříme obědy, snídani a večeři, na kterých si vysvětlíme pár základních principů zdravého vaření a práci s kořením
 • dostanete propracovaná skripta

TEORETICKÁ NÁPLŇ KURZU

 • Váta, Pitta, Kapha v praxi a našich životech
 • rozdílnosti jednotlivých konstitucí
 • agni (trávicí oheň) - jak má fungovat, jak o něj pečovat, jak to vypadá, když nefunguje, jak ho posilovat a čím
 • áma (nečistoty, nestrávené zbytky) a přirozená očista

Termín a cena

Začneme v sobotu v 10 hodin, kdy se začneme věnovat základům ájurvédy a pochopení energetických principů Váta, Pitta, Kapha a jak se v nás projevují. Vše bude vysvětlované velmi prakticky, s konkrétními příklady na vás samotných a příklady ze života.

Po večeři všem přihlášeným přečtu vrozenou konstituci pulzovou diagnostikou. 

V neděli budeme pokračovat vašimi otázkami a praktickými radami k harmonizaci zdraví.

 • Vegetariánské stravování a pitný režim jsou zajištěné po celou dobu konání kurzu, dáme si společně sobotní oběd, sladkou svačinku a večeři. V neděli společně posnídáme a poté si dáme nedělní oběd.
 • Vycházíme vstříc vašim dietním omezením, jen nám je dejte dopředu vědět!
 • Na kurzu je možné přespat ve společné meditační místnosti na matracích ve vlastních spacácích za 200,- Kč / noc. 
termín čas místo konání cena
Víkendový kurz s možností přespání.
25. 02. 2023 - 26. 02. 2023
10:00 - 15:00
Turnov, Český ráj
3 800 Kč