Polévka je grunt! Ájurvéda česky s Kačkou Halamovou*

SEDMIDÍLNÝ VEČERNÍ KURZ O ÁJURVÉDĚ, ČLOVĚKU, KONSTITUCÍCH, TRÁVICÍM OHNI, VAŘENÍ, ŽIVOTĚ, VÝŽIVĚ, SEBEPÉČI, LÁSCE, PŘÍRODĚ a ....

Ájurvéda je fascinující nauka, která mi dala tolik hledané odpovědi a pospojovala souvislosti ve spoustě témat ohledně zdraví, výživy a fungování člověka v průběhu života. Ájurvéda v překladu znamená "nauka o životě". A přesně o tom bude těchto 7 večerních podzimně-zimních setkání nad 7 společně uvařenými polévkami ve Vikýři.

V na sebe navazujících tématech vám předám základy ájurvédy, které uplatníte ve svém životě pro hlubší pochopení sebe sama a svých blízkých. Pochopíte, z čeho pramení vaše tendence ke zdravotním problémům či nerovnováhám anebo naopak, díky čemu máte své silné stránky, talenty, přilnavosti či odpudivosti.

Skrz 5 elementů a 3 základní energetické principy váta, pitta a kapha se "prokoušeme" k našim fyzickým a mentálním rozdílnostem, tomu, co nám pomáhá a co naopak škodí, jak v denních rituálech, tak ve výživě. 

Ájurvéda má na všechno lék. Nerovnováhy vyrovnává opačnými vlastnostmi. Naučíme se chápat podstatu těchto nerovnováh, rozpoznávat z čeho pramení a najít cestu, jak je urovnat. 

Seznámím vás s vaším agni, trávicím ohněm, na kterém záleží, jakou sílu máme do života, jak jsme schopni jsme strávit nejen stravu, ale i zkušenosti a s jakou energií životem proplouváme. Naučíme se o něj pečovat, posilovat ho a vnímat.

 

 Screen Shot 2020-10-07 at 21.19.53

 

 

 

Budeme se učit orientovat ve 3 základních energetických principech VÁTA, PITTA a KAPHA. Jsou jen tři, kdekdo by si řekl, že to bude jednoduché, nicméně jejich variabilita je nezměrná.

Pochopit tyto principy není snadné, ale už jen jejich pozorování nás přivádí k obrovskému poznání sebe sama. Prolínají se jak fyzickou, tak psychickou stránkou. Jsou naším bio-psycho-fyzickým nastavením se kterým přicházíme na svět a záleží jen na nás, jak je respektujeme. Zda se svého nastavení držíme, nebo vybočujeme někam, co pro nás není přirozené. 

KONSTITUCE A ZÁKLADY ÁJURVÉDY SE HODÍ DO ŽIVOTA  

  • Každý máme fyzickou a emocionální složku. Všichni prožíváme totéž, ale každý jinak na základě naší individuální odlišnosti (konstituce), proto i naše přilnavosti a odpudivosti jsou dané do určité míry tímto nastavením. 
  • Pochopením zákonitostí fungování jednotlivých konstitucí může být vaše orientace v životě jednodušší.  Lépe pochopíte sami sebe, fungování těla, cykličnosti a vaše přirozené potřeby. Dostanete vodítko, jak nasměrovat svůj život do rovnováhy. 

CO SI Z TOHOTO 7DÍLNÉHO KURZU ODNESETE 

  • hlubší pochopení rozdílností jednotlivých konstitucí
  • základní orientaci v ÁJURVÉDSKÉ terminologii
  • základní pochopení toho, jak je pro vás dobré se stravovat a pečovat o sebe, aby vyše tělo, mysl a duch byli v rovnováze
  • energetické zákonitosti plynutí času během dne, roku a života člověka
  • energetické vlastnosti potravin
  • léčivé vlastnosti základních bylin, koření a práce s nimi
  • jak na očistu a detoxikaci 

... a mnohem mnohem víc. Kurzem vás budu mileráda provádět, ale zároveň chci dát prostor i tomu, abychom jeho konkrétní náplň utvářeli skrze vaše dotazy a zájmy společně. 

Éterická vátová dívka s kudrnatými vlasy, štíhlou, vysokou a dlouhou postavou nikdy nezvládne tolik fyzické práce a zápřah, jako odolná, dobře stavěná pitta-kapha ženská s pořádným zadkem. A tak to prostě je. Každá konstituce má své plusy a mínusy. Váta je nadaná rychlým myšlením a nesmírnou kreativitou, zato fyzické síly do vínku moc nepobrala. Navíc umí být přehnaně křehká, citlivá a chaotická, potřebuje kotvu, jinak ulítává do vesmírných dálek a k životu je nepoužitelná. Zato pitta, ta je obdařena ostrým zrakem, praktičností, odhodlaností, silnou vůlí a elánem. Trpělivosti a empatie ale moc nepobrala. Jako typickou pitta osobu si můžete představit cholerika. Jenže když už šlehají blesky, tak se jedná o pittu v nerovnováze, kdežto vyladěná pitta umí být výborný šéf s úžasnými vizemi. Na kaphu zase kdekdo pohlíží jako na lenocha. Nechce se jí totiž moc hýbat, je to její přirozenost. Když už je té kaphy příliš (zmrzlina a koblihy to hodně přihoršují) přechází to v lenost, letargii až deprese (krom nadváhy a těžkosti v těle). Když je ale kapha v rovnováze, tak z té její síly, vytrvalosti, odolnosti a láskyplné objímavé náruče sálá božský klid. A to je dnes něco, co bychom si měli chránit.

Termín a cena

Setkáme se vždy jednu středu v měsíci od 18 do 21 hodin. Cena za 1 setkání je 500,- Kč, za celý kurz celkem 3500,- Kč. 

Abych vám mohla zajistit, že dostanete kompletní informace, je nutné se přihlásit na celý kurz, ať můžeme navazovat na již probranou látku.

JEN CO NÁM TO SITUACE DOVOLÍ, OTEVŘEME NOVÉ TERMÍNY. VŠECHNY PŘIHLÁŠENÉ PŘED NOVÝM OTEVŘENÍM KURZU BUDU KONTAKTOVAT!

Screen Shot 2020-10-07 at 21.19.53