Polévka je grunt! Ájurvéda česky s Kačkou Halamovou*

SEDMIDÍLNÝ VEČERNÍ KURZ O ÁJURVÉDĚ, ČLOVĚKU, KONSTITUCÍCH, TRÁVICÍM OHNI, VAŘENÍ, ŽIVOTĚ, VÝŽIVĚ, SEBEPÉČI, LÁSCE, PŘÍRODĚ a ....

Ájurvéda je fascinující nauka, která mi dala tolik hledané odpovědi a pospojovala souvislosti ve spoustě témat ohledně zdraví, výživy a fungování člověka v průběhu života. Ájurvéda v překladu znamená "nauka o životě". A přesně o tom bude těchto 7 večerních podzimně-zimních setkání nad 7 společně uvařenými polévkami ve Vikýři.

V na sebe navazujících tématech vám předám základy ájurvédy, které uplatníte ve svém životě pro hlubší pochopení sebe sama a svých blízkých. Pochopíte, z čeho pramení vaše tendence ke zdravotním problémům či nerovnováhám anebo naopak, díky čemu máte své silné stránky, talenty, přilnavosti či odpudivosti.

Skrz 5 elementů a 3 základní energetické principy váta, pitta a kapha se "prokoušeme" k našim fyzickým a mentálním rozdílnostem, tomu, co nám pomáhá a co naopak škodí, jak v denních rituálech, tak ve výživě. 

Ájurvéda má na všechno lék. Nerovnováhy vyrovnává opačnými vlastnostmi. Naučíme se chápat podstatu těchto nerovnováh, rozpoznávat z čeho pramení a najít cestu, jak je urovnat. 

Seznámím vás s vaším agni, trávicím ohněm, na kterém záleží, jakou sílu máme do života, jak jsme schopni jsme strávit nejen stravu, ale i zkušenosti a s jakou energií životem proplouváme. Naučíme se o něj pečovat, posilovat ho a vnímat.

 

 Screen Shot 2020-10-07 at 21.19.53

 

 

 

Budeme se učit orientovat ve 3 základních energetických principech VÁTA, PITTA a KAPHA. Jsou jen tři, kdekdo by si řekl, že to bude jednoduché, nicméně jejich variabilita je nezměrná.

Pochopit tyto principy není snadné, ale už jen jejich pozorování nás přivádí k obrovskému poznání sebe sama. Prolínají se jak fyzickou, tak psychickou stránkou. Jsou naším bio-psycho-fyzickým nastavením se kterým přicházíme na svět a záleží jen na nás, jak je respektujeme. Zda se svého nastavení držíme, nebo vybočujeme někam, co pro nás není přirozené. 

KONSTITUCE A ZÁKLADY ÁJURVÉDY SE HODÍ DO ŽIVOTA  

  • Každý máme fyzickou a emocionální složku. Všichni prožíváme totéž, ale každý jinak na základě naší individuální odlišnosti (konstituce), proto i naše přilnavosti a odpudivosti jsou dané do určité míry tímto nastavením. 
  • Pochopením zákonitostí fungování jednotlivých konstitucí může být vaše orientace v životě jednodušší.  Lépe pochopíte sami sebe, fungování těla, cykličnosti a vaše přirozené potřeby. Dostanete vodítko, jak nasměrovat svůj život do rovnováhy. 

CO SI Z TOHOTO 7DÍLNÉHO KURZU ODNESETE 

  • hlubší pochopení rozdílností jednotlivých konstitucí
  • základní orientaci v ÁJURVÉDSKÉ terminologii
  • základní pochopení toho, jak je pro vás dobré se stravovat a pečovat o sebe, aby vyše tělo, mysl a duch byli v rovnováze
  • energetické zákonitosti plynutí času během dne, roku a života člověka
  • energetické vlastnosti potravin
  • léčivé vlastnosti základních bylin, koření a práce s nimi
  • jak na očistu a detoxikaci 

... a mnohem mnohem víc. Kurzem vás budu mileráda provádět, ale zároveň chci dát prostor i tomu, abychom jeho konkrétní náplň utvářeli skrze vaše dotazy a zájmy společně. 

Éterická vátová dívka s kudrnatými vlasy, štíhlou, vysokou a dlouhou postavou nikdy nezvládne tolik fyzické práce a zápřah, jako odolná, dobře stavěná pitta-kapha ženská s pořádným zadkem. A tak to prostě je. Každá konstituce má své plusy a mínusy. Váta je nadaná rychlým myšlením a nesmírnou kreativitou, zato fyzické síly do vínku moc nepobrala. Navíc umí být přehnaně křehká, citlivá a chaotická, potřebuje kotvu, jinak ulítává do vesmírných dálek a k životu je nepoužitelná. Zato pitta, ta je obdařena ostrým zrakem, praktičností, odhodlaností, silnou vůlí a elánem. Trpělivosti a empatie ale moc nepobrala. Jako typickou pitta osobu si můžete představit cholerika. Jenže když už šlehají blesky, tak se jedná o pittu v nerovnováze, kdežto vyladěná pitta umí být výborný šéf s úžasnými vizemi. Na kaphu zase kdekdo pohlíží jako na lenocha. Nechce se jí totiž moc hýbat, je to její přirozenost. Když už je té kaphy příliš (zmrzlina a koblihy to hodně přihoršují) přechází to v lenost, letargii až deprese (krom nadváhy a těžkosti v těle). Když je ale kapha v rovnováze, tak z té její síly, vytrvalosti, odolnosti a láskyplné objímavé náruče sálá božský klid. A to je dnes něco, co bychom si měli chránit.

Termín a cena

Setkáme se vždy jednu středu v měsíci od 18 do 21 hodin. Cena za 1 setkání je 500,- Kč, za celý kurz celkem 3500,- Kč. 

Abych vám mohla zajistit, že dostanete kompletní informace, je nutné se přihlásit na celý kurz, ať můžeme navazovat na již probranou látku.

VZHLEDEM K SOUČASNÉMU NAŘÍZENÍ VLÁDY RUŠÍME ŘÍJNOVÝ TERMÍN A PŘESOUVÁME NA KVĚTEN 2020!

termín čas místo konání cena18. 11. 2020
09. 12. 2020
27. 01. 2021
17. 02. 2021
17. 03. 2021
21. 04. 2021
12. 05. 2021
18:00 - 21:00
18:00 - 21:00
18:00 - 21:00
18:00 - 21:00
18:00 - 21:00
18:00 - 21:00
18:00 - 21:00
Jablonec nad Nisou
3 500 Kč

Screen Shot 2020-10-07 at 21.19.53