Ájurvéda v zimě & vánoční cukroví

ÁJURVÉDSKÝ VÍKENDOVÝ KURZ O KONSTITUCÍCH, ZIMNÍ VÝŽIVĚ A KOŘENÍ, DOPLNĚNÍ ENERGIE & ZDRAVÉM VÁNOČNÍM CUKROVÍ 

Hluboké vyživení organismu v chladných obdobích roku, harmonizace zdraví a doplnění rezerv, rozdílnosti konstitucí, zimní koření & zdravé vánoční cukroví – víkendový kurz v Klokočí uprostřed Českého ráje. 

ČEMU SE NA KURZU BUDEME VĚNOVAT?

Práce s konstitucemi, jejich rozdílnosti a diagnostika mě fascinují už spoustu let. Agni, trávicí oheň je s nimi nedílně spojen a právě na něm záleží, jakou sílu máme do života, jak schopni jsme strávit nejen stravu, ale i zkušenosti a jak životem budeme proplouvat.

Seznámím vás s vaší konstitucí a silou trávicího ohně. Jsou to naši velcí pomocníci, ale je třeba jim více porozumět a umět se o ně starat. Dozvíte to nejdůležitější – základ ájurvédy uvedený do praxe – základní pochopení 3 základních energetických principů od kterých dále můžete své ájurvédské učení dále prohlubovat. Přečtu vám vaší konstituci z pulzu.

Jde o VÁTA, PITTA a KAPHA. Jsou jen tři, ale jejich variabilita je nezměrná. Pochopit tyto principy není snadné, ale už jen jejich pozorování nás přivádí k obrovskému poznání sebe sama. Prolínají se jak fyzickou, tak psychickou stránkou. Jsou naším bio-psycho-fyzickým nastavením se kterým přicházíme na svět a záleží jen na nás, jak je respektujeme. Zda se svého nastavení držíme, nebo vybočujeme někam, co pro nás není přirozené. 

CO SI BUDEME NA KURZU VAŘIT?

Vařit si budeme se zaměřením na zimní výživu, která je specifická a měla by být velmi výživná, plná minerálů a do hloubky prostupujících substancí, které doplňují nejenom naše ledviny, ale celý kosterní systém. Patří sem specifické potraviny, byliny, receptury, techniky v sebepéči a koření. 

 V zimě je třeba výživě věnovat zvláštní péči a hledět na to, aby nás prohřívala, vyživovala a doplňovala nám naši sílu. A jelikož svátky a mrazivý prosinec už pomalu budou klepat na dveře, naučíme se několik výživných a zároveň zdravých cukroví, které se vám budou hodit nejenom na Vánoce. 

CO SI Z KURZU ODNESETE 

 • hlubší pochopení rozdílností jednotlivých konstitucí, základní orientaci v této terminologii a pochopení sebe sama
 • základní pochopení toho, jak je pro vás dobré se stravovat v chladných obdobích roku a pečovat o vaše ledviny a kosterní systém, které jsou v zimě v největší aktivitě
 • základní ájurvédské zákonitosti a jak je pro sebe využívat k pochopení jejich fungování, jak v každodenním životě, tak během jednotlivých ročních období a období lidského života

KONSTITUCE A ZÁKLADY ÁJURVÉDY SE HODÍ DO ŽIVOTA  

 • Každý máme fyzickou a emocionální složku. Všichni prožíváme totéž, ale každý jinak na základě naší individuální odlišnosti (konstituce), proto i naše přilnavosti a odpudivosti jsou dané do určité míry tímto nastavením. 
 • Pochopením zákonitostí fungování jednotlivých konstitucí může být vaše orientace v životě jednodušší.  Lépe pochopíte sami sebe, fungování těla, cykličnosti a vaše přirozené potřeby. Dostanete vodítko, jak nasměrovat svůj život do rovnováhy. 

JAK TO BUDE VYPADAT?

 • v sobotu ráno začneme v 10 hodin úvodem a přípravou zimního výživného oběda 
 • u toho zazní spousta povídání o ájurvédě a všeho, co vám chci předat :)
 • odpoledne budeme věnovat dalšímu vaření, přípravě večeře a povídání o ájurvédě, vašim dotazům a čtení vašich konstitucí až do večeře (a pak se uvidí :)(můžeme třeba ochutnávat bylinné likéry)
 • v neděli začneme ráno společnou přípravou snídaně a plynule přejdeme na tvoření cukroví

TEORETICKÁ NÁPLŇ KURZU

 • Váta, Pitta, Kapha v praxi a našich životech
 • rozdílnosti jednotlivých konstitucí
 • agni (trávicí oheň) - jak má fungovat, jak o něj pečovat, jak to vypadá, když nefunguje, jak ho posilovat a čím
 • výživa v zimě, proč a jak prohřívat a vyživovat organismus (každý jinak dle svých predispozic a konstituce)
 • vánoční cukroví - volba správných vstupních surovin, alchymie koření

KULINÁŘSKÁ NÁPLŇ KURZU

 • seznámíte se s ájurvédskou kuchyní, ve které se vaří tak, aby chutnalo, vyživovalo a dávalo tělu dle sezóny to, co potřebuje
 • ájurvédské cukroví a sladkosti
 • přičichnete k základní práci s kořením
 • ochutnáte to, co běžně učím na kurzech Indické kuchyně 

Termín a cena

V ceně je zahrnuto jak kurzovné, tak jídlo a pitný režim v průběhu celého víkendu.

V místě je možné se ubytovat ve společné meditárně na matracích ve vlastním spacáku za 200,- Kč/noc.

Před kurzem vám rozešlu na maily všech přihlášených možnost propojení pro spolujízdu!

VEDLEJŠÍ ÚČINKY KURZŮ S KATEŘINOU NA JEJICH ABSOLVENTY

 • Stravují se v souladu s ročním cyklem, svojí vrozenou přirozeností a dnešní zrychlenou dobou
 • Rozporuplná výživová doporučení a nové diety už je nevykolejí
 • Vědí, které potraviny, typy úpravy a chutě mají v průběhu roku upřednosťnovat a proč
 • Chápou bližší souvislosti fungování těla a stravy
 • Umí se přirozeně detoxikovat
 • Ví, jak si pestře a jednoduše poskládat každodenní jídelníček od snídaně po  večeři
 • Umí si upéct kváskový chléb, placky i koláče
 • Svou rodinu a kamarády překvapují skvělými pokrmy
 • U témat okolo jídla a výživy je jim dobře
 • Baví je vařit

 

IMG_7145

Hanka :)

Moc děkuji za nádherný týden mého života strávený s úžasnými lidmi. Tvé informace mi mnohé vysvětlily a otevřely mi nové možnosti. Těším se do dalšího života :)  Naučila jsem se tolik o sobě samé. Ubytování bylo pro mne v souladu s tématem kurzu. Moc se mi líbila pestrost, přirozený vývoj, dostatek informací v daném čase, prostředí. 

Naučila jsem se chápat důležitost mé momentální situace ve vztahu mysl - dóša. Kurz zcela předčil má očekávání. Všechna podstatná info mám ve skriptech a navíc to co jsi sdílela se všemi, velmi vyčerpávající.

Stravování mi také vyhovovalo. Měla jsem možnost pocítit účinek stravy v návaznosti na mé určení konstituce a na účinek mysli. Úžasné. Skvělý projekt Kačenko.

Hanka :)

Eva Hortová

Děkuji za krásný týden plný nového. Pro mě je to možnost nového - lepšího začátku, abych byla spokojenější a zdravější. Děkuji za Tvojí srdečnost, lidskost a nadšení. Ráda jsem Tě a všechny okolo poznala. Jste skvělý tým!

Líbil se mi celý kurz, vaření, spousta nových informací, poradentství a taky lidé, kteří Ti pomáhají tvořit zázemí a ostatní kurzisti ... Zcela předčil mé očekávání ....Cvičení, klid, harmonie ... Jediné, k čemu mám výhrady je proleželá matrace :) Naučila jsem se přemýšlet o jídle, o tom, co jím a jak, o tom, jak si uspořádat režim v jídle i životě, cvičení, jak si vážit sama sebe, mít se ráda, pečovat o sebe ...

 

Eva Hortová
Éterická vátová dívka s kudrnatými vlasy, štíhlou, vysokou a dlouhou postavou nikdy nezvládne tolik fyzické práce a zápřah, jako odolná, dobře stavěná pitta-kapha ženská s pořádným zadkem. A tak to prostě je. Každá konstituce má své plusy a mínusy. Váta je nadaná rychlým myšlením a nesmírnou kreativitou, zato fyzické síly do vínku moc nepobrala. Navíc umí být přehnaně křehká, citlivá a chaotická, potřebuje kotvu, jinak ulítává do vesmírných dálek a k životu je nepoužitelná. Zato pitta, ta je obdařena ostrým zrakem, praktičností, odhodlaností, silnou vůlí a elánem. Trpělivosti a empatie ale moc nepobrala. Jako typickou pitta osobu si můžete představit cholerika. Jenže když už šlehají blesky, tak se jedná o pittu v nerovnováze, kdežto vyladěná pitta umí být výborný šéf s úžasnými vizemi. Na kaphu zase kdekdo pohlíží jako na lenocha. Nechce se jí totiž moc hýbat, je to její přirozenost. Když už je té kaphy příliš (zmrzlina a koblihy to hodně přihoršují) přechází to v lenost, letargii až deprese (krom nadváhy a těžkosti v těle). Když je ale kapha v rovnováze, tak z té její síly, vytrvalosti, odolnosti a láskyplné objímavé náruče sálá božský klid. A to je dnes něco, co bychom si měli chránit.