Seznamte se s Triphalou

Seznamte se s Triphalou

Nejznámější ájurvédská bylinná kombinace. Pojďte se seznámit s jejími účinky.

Když jsem dnes v rámci otužování potřetí lezla do Jizery, vzpomněla jsem si na jedno ruské rčení, které se mi na Sibiři vrylo do paměti: Бог любит Троицу, foneticky "Bog ljůbit troicu", což volně přeloženo znamená, že Bůh má rád seskupení po třech. No a při psaní tohoto příspěvku mi to hnedle vytanulo na mysl ????

Protože stejně tak jako jsou nerozlučně spojeny Otec, syn a Duch svatý, tak i tři plody Haritaki, Bibhitaki a Amalaki k sobě nerozlučně patří! Triphala, která je z nich tvořená, je asi nejslavnější ájurvédká bylinná kombinace, která (jak už to tak se zázračnými léky bývá) je zároveň velmi často špatně pochopená a nesprávně používaná. Naučit se s ní terapeuticky pracovat není jednoduché. Její doporučené množství koliduje mezi 1 až 30 gramy/den, takže není od věci nechat si poradit.
Já jí ráda používám jako doplněk při jarních a podzimních očistách, protože je vynikající na udržování zdravého trávicího traktu. Není to ovšem to hlavní, co očistu vede! Ona za vás tu práci neudělá! Je to skvělý podpůrný prostředek, který se zařazuje k již rozběhlému očistnému procesu, aby to vyklizené a vytříděné pomohla dovyčistit a vyloučit ven.
V čem ještě je triphala tak zázračná?
– harmonizuje všechny 3 dóši (váta, pitta a kapha)
– regeneruje všechny tkáně (na ně se věřím někdy v budoucnu také dostaneme)
– čistí všechny kanály (zejména ten vylučovací a trávicí), působí jako jemné projímadlo, ale není návyková, učí tlusté střevo, jak se správně hýbat ????
– tradičně se používá pro udržování zdravého trávicího traktu. Kdykoli při pomalosti, zácpě, plynatosti, nafouklému břichu, netrávení či bolestech břicha
– zevně pomáhá při hojení vředů, zánětů, hemeroidů, akné či zanícených boláků. Také se dá použít jako ústní voda u zánětů dásní s krvácením, ale i na výplachy očí, např. při ječném zrnu
– je účinná tam, kde je nadváha a vysoký cholesterol, kde je součástí komplexního programu na redukci váhy
Kontraindikace?
Opatrně v těhotenství.
Jak ji používat? 
Dávka závisí na vašem dóšickém a vatovém rozpoložení, je tedy dobré se poradit se zkušeným člověkem, který triphale rozumí a má s jejím dávkováním zkušenosti. Nicméně je to zároveň tridóšická a harmonizující směs, takže si s ní nemůžete zas tak zásadně ublížit. Spíš jen to, že jí budete brát zbytečně či neefektivně. A není to o tom nasadit si vysoké dávky! Méně je více je zde velmi na místě! Byliny a naše organismy, to jsou citlivé mechanismy a u každého se chovají jinak.
Člověk žijící v přímořském státě nepotřebuje huňatej kabát a člověk že Sibiře nepotřebuje každý den odštavnovat pomeranče. Doufám, že si rozumíme!
Použití? 
Silnější účinek má ve formě prášku namísto tablet, důležité je, abyste jí zalévali a zapíjeli horkou vodou! Ovšem, jestli jste jí už někdo měl možnost ochutnat, víte, že to není nic, na co byste se těšili ????
Ovšem velmi zajímavé je, že každému chutná úplně jinak. Někdo jí vnímá jako svíravou či hořkou, někdo jako sladkou či kyselou.
Zdroj informací:
Podklady ke studiu ájurvédské Gurukuly v Praze + osobní zápisky.
Obrázky: